Netočne izjave o spavanju

„Duže će spavati ako ga staviš kasnije leći?!“

Koliko ste puta čuli neku od sljedećih izjava:

- „Stavi ga kasnije spavati navečer pa će ujutro duže spavati“
- „Bolje da ne spava preko dana – bolje će spavati preko noći“
- „Neka se dobro izmori pa će bolje spavati“
- „Nikad nemoj probuditi bebu dok spava“
- „Sigurno je gladan kad se budi po noći“

Sve su to i meni govorili kada sam sa starijim sinom imala problema sa spavanjem. I sve sam te savjete isprobala. Mislila sam da sigurno mame (i bake) koje su prošle to što ja sada prolazim znaju bolje. Ali kada sam probala staviti sina kasnije na spavanje, izmorila ga ili kada bismo preskočili jedno ili dva dnevna spavanja, noći su postale još gore i puno teže bi nastavio spavati. Sin je čak počeo imati noćne strahove za koje sam kasnije saznala da se puno češće događaju kada su djeca premorena. Mislim da o svim tim savjetima treba dobro razmisliti. Hoće li dijete zaista duže ujutro spavati ako ga stavimo kasnije spavati navečer? Dijete nije sat koji navijamo kako nama odgovara već svi mi imamo svoj „unutarnji sat“ prema kojem se prirodno budimo. Djeca razvojno nisu u mogućnosti izdržati cijeli dan bez spavanja. Ne samo cijeli dan nego ovisno o dobi djeteta mogu puno kraće ostati budni. Istina je da djeca imaju dosta energije te im je potrebno puno aktivnosti da bi tu energiju „potrošili“. Ali u svemu tome je važno prepoznati je li to „višak energije“ ili je to već hiperaktivnost do koje je došlo zbog premorenosti djeteta pa to dijete zapravo pod hitno mora ići na spavanje, a ne ga još dodatno premoriti. Mislim da smo svi mi znali biti jako umorni nakon napornog dana na poslu ili nakon cijelog dana učenja, polaganja ispita i slično, a kada bi napokon došla večer, legli bismo u krevet i ne bismo mogli zaspati od uzbuđenja. To je ta premorenost kada nam i tijelo i glava ubrzano rade i nismo u mogućnosti opustiti se i lagano utonuti u san. Zbog toga prije spavanja treba raditi opuštajuće aktivnosti da pripremimo i mozak i tijelo na ono što slijedi.
   
Često su mi govorili da ni slučajno ne budim bebu dok spava - napokon je dijete zaspalo, kako ćeš ga sad probuditi?! Ali zna se dogoditi da dijete bude budno skoro cijelu noć i onda spava cijeli dan jer nadoknađuje potrebni san. To može značiti da je dijete zamijenilo dan i noć pa treba raditi na rasporedu (a to nekad znači i probuditi bebu ako predugo spava po danu) dok se to ne riješi.

Što se tiče buđenja zbog gladi, to je naravno ne samo moguće nego i očekivano i sasvim normalno za malu bebu. Međutim kako bebe rastu, mogu više pojesti i duže izdržati bez hranjenja. Postoje bebe koje će same izbaciti noćno hranjenje, ali ima i onih koje to neće napraviti nego će se naviknuti na taj noćni obrok ili samo na maženje koje tada dobije od mame pa će se svaku večer nastaviti buditi u isto vrijeme. Treba znati prepoznati potrebu od navike.

Ako niste sigurni kada bi vaše dijete trebalo ići na spavanje navečer, kada po danu, koliko ta spavanja trebaju trajati, treba li još jesti tijekom noći, javite mi se na info@spavalica.com da dogovorimo savjetovanje.