Bebe i djeca (kao i mi odrasli) najbolje spavaju u mraku. Mrak nam je potreban da bismo se dobro odmorili, bez dodatnih podražaja iz okoline. Kada se beba tek rodi, treba poraditi na uspostavljanju dnevnog ritma na način da dnevna spavanja ne budu u potpunom mraku odnosno da budu uz dnevnu svjetlost kako bi se dijete naučilo
razlikovati dan i noć. Ali čim ste sigurni da dijete razlikuje dan i noć,
sva spavanja trebaju biti u potpunom mraku. San je puno kvalitetniji u mraku, dijete će se puno bolje odmoriti bez vanjskih podražaja - u ovom slučaju svjetlosti. Mrak daje djetetu jasan signal da je vrijeme za odmor pa će lakše zaspati i povezati faze spavanja (REM/NREM).
Zašto nam treba mrak? U mraku dolazi do proizvodnje hormona melatonina koji utječe na kvalitetu sna te priprema naše tijelo na san. Svjetlost blokira njegovu proizvodnju zbog čega je važno da nemamo dodatne izvore svjetlosti u sobi gdje beba spava te da dodatno zamračimo prozore ukoliko izvana dolazi jaka svjetlost (sunce, ulična rasvjeta i slično).
Kada je beba mala i ima noćna hranjenja, noćno svjetlo služi roditeljima da mogu vidjeti gdje se što nalazi po sobi. Ovdje svakako preporučujem da svjetlo koje koristite bude blago da previše ne razbudi dijete, a što se boje tiče preporučuju se crvene i narančaste nijanse koje manje ometaju san. Bijelu i plavu svjetlost treba izbjegavati jer blokiraju prirodnu proizvodnju melatonina i na taj način ometaju spavanje. Ovdje ne smijemo zaboraviti da svi ekrani (TV, mobiteli, tableti) imaju takvo djelovanje te ih treba izbjegavati bar 1h prije spavanja. Također zaboravljamo da razni uređaji u sobi (punjači, monitori, ovlaživači zraka i slično) mogu imati nekakvu lampicu koja svijetli kada su uključeni pa bebe često znaju „buljiti“ u tu točku umjesto da spavaju te ih je svakako bolje ugasiti ili sakriti da ne budu direktno vidljivi.
Vrlo često roditelji pitaju kada je vrijeme da djetetu stave noćno svjetlo, vjerojatno jer se većina nas sjeća vremena kada smo se bojali mraka. Međutim ne bih savjetovala stavljanje noćnog svjetla dok dijete to samo ne zatraži, a to obično bude između 3. i 5. godine djetetova života kada počinju razni strahovi, pa tako i od mraka. Dotad je važno držati sobu jako zamračenom.
U svakom slučaju mrak je važan za kvalitetno spavanje i donosi dosta dobrobiti, a nije ga teško postići pa je prvi korak ako vam se dijete često budi, pogotovo za dnevna spavanja, svakako probati s „mračnim“ uvjetima u spavaćoj sobi.