Prilagodba rasporeda na dva spavanja

Prilagodba rasporeda s tri na dva dnevna spavanja

Promjena rasporeda s 3 na 2 dnevna spavanja je važan korak u razvoju djeteta, ali može biti izazovna i zahtijeva strpljenje. Iako ima djece koja su spremna za ovu tranziciju oko 6. mjeseca, ipak bih preporučila da krenete najranije kada dijete navrši 7 mjeseci. Prilagodbu treba započeti najkasnije s 8-8.5 mjeseci tako da od 9. mjeseca djetetovog života već budete na stabilnom rasporedu s dva dnevna spavanja. U pravilu, što duže izdržite na rasporedu s 3 spavanja, to će djetetu biti lakša tranzicija jer će razvojno biti spremnije izdržati dužu budnost.

Raspored spavanja
U tom razdoblju dijete mora izdržati duži budni period – oko 3-3.5 sata, umjesto 2-2.5 sata koji je bio uobičajen za 3 dnevna spavanja. Možda se ne čini velika razlika od 1 sat, ali za dijete je ponekad teško izdržati i 15 minuta dužu budnost, a pogotovo 1 sat! Zbog toga nemojte raditi nikakve nagle i drastične promjene u rasporedu: ne smije se samo ispustiti 3. dnevno spavanje i dodati po 1 sat budnosti do 1. i 2. dnevnog spavanja! Takva nagla promjena može izazvati veliki otpor uspavljivanju zbog premorenosti, dodatna noćna buđenja, a ponekad i ranije jutarnje buđenje. Djeca dakle prolaze kroz ovu prilagodbu između 7 i 9 mjeseci, ali ne gledamo samo dob, već je važno i da pokazuju određene znakove da su spremni za tranziciju:
  • Sve je teže odraditi 3 dnevna spavanja do 17 sati
  • Morate buditi dijete ujutro kako biste stvorili prostor za 3 dnevna spavanja
  • Dijete odbija 3. dnevno spavanje, čak i kada produžite budni prozor
  • Javljaju se dodatna noćna buđenja (ne za hranjenje) ili duži budni periodi noću zbog preopterećenja dnevnim snom
Raspored spavanja
Kako provesti ovu prilagodbu? Krećemo s budnim prozorima od 2-2.5 sata, a želimo postepeno povećati budnost na 3-3.5 sata te će dijete na taj način kroz 1-2 tjedna sasvim izbaciti 3. dnevno spavanje.

Koraci kroz prilagodbu su sljedeći:
  • povećavati budnost za 1. i 2. dnevno spavanje te za noćno spavanje: postepeno za 15 minuta, svakih nekoliko dana
  • ako je djetetu teško izdržati pojedini budni period, zadržite se na toj budnosti dodatna 2-3 dana
  • u početku, kroz prvih cca tjedan dana, možete imati 3. kratko spavanje (može biti u kolicima/autu/nosiljci ako vam je tako lakše) nakon 2.5-3 sata u slučaju da dijete odspava kratko kroz dan/prerano završite s prva dva dnevna spavanja pa želite izbjeći ranije večernje spavanje
Raspored spavanja
Ova prilagodba izgleda tako da se izmjenjuju dani s 3 dnevna spavanja i nešto kasnijim večernjim spavanjem i dani s 2 dnevna spavanja i nešto ranijim večernjim spavanjem dok se sasvim ne stabilizira raspored. Tranzicija obično traje 2-3 tjedna, a važno je postupno povećavati budne periode čime ćete izbaciti 3. spavanje, a ne ga naglo izbaciti te povećati budne prozore za prva dva dnevna spavanja. Budite dosljedni i strpljivi. Neka tranzicija bude prirodan proces za vaše dijete. Nekoj djeci treba malo više vremena da prihvate dužu budnost, ali ako se tranzicija čini teškom, zapamtite da je to potpuno normalno i da će dijete na kraju usvojiti novi raspored spavanja.